Halloween

HAlloweennnnnn....

Halloween eredetileg az angolszász országokban, de mára az egész világon elterjedt ősi kelta ünnep. A halloween az évszázadok során több népi és vallási hagyomány, ünnep keveredésévé alakult. Korábban a pogány kelta samhain ünnep volt október 31-én, amikor az óév utolsó napját ünnepelték. A hiedelmek szerint, ezen a napon az e világi és a túlvilági határok felbillenek és a halottak szellemei szabadon járhatnak közöttünk ezen az éjszakán. Azonban mivel a nép félt az ártó szellemektől ezért hatalmas tüzeket gyújtottak, áldozatokkal tisztelegtek isteneik előtt,  és másnap a máglyák megmaradt parazsát a vallási vezetők szétosztották a nép között, amit kandallóikba helyezve meleget és védelmet biztosított számukra, máshol házról háza jártak, és kántálva űzték el a szellemeket, természetesen némi fizetség fejében, amit azután az óév megünneplésére költöttek.
Közben a pogány kelta ünnep keveredett a római Pomona ünneppel, és másnap tartják a keresztény vallás szerinti Mindenszentek ünnepét.
Halloween szó régi alakja az “All Hallows Even” kifejezésből alakult ki, ami azt jelenti ” Mindenszentek éjszakája”.
halloween-dekoracioHalloween az angolszász országokból a kitelepülésekkel együtt az egész világon elterjedt, így ma már hazánkban is sokan “ünneplik” ezt a napot. Ilyenkor vicces jelmezeket öltenek kicsik és nagyok és a különböző hagyományokat követve múlatják az időt.
A gyerekek körében a legelterjedtebb halloween-i szokás a házról házra történő járkálás, ahol csokit, cukrot gyűjtenek. A “Trick or Treat” jelentése szabad fordításban a “Csokit vagy csalunk”. A halloween-i estéhez kötődő jelmezekről se feledkezzünk el, a boszorkány, szellem vagy csontváz jelmezek a legnépszerűbbek.
A számos pókhálós, pókos, csontvázas, véres kezű dekoráció mellett a hagyomány ásza a töklámpás. A belülről világító tök körül számos legenda kering. Az egyik legjobb azonban a Jack Lámpás legenda.
Halloween-i töklámpás legendája
halloween-lampasA történet szerint egy részeges ír kovácsot, Jack O’ Lantern-t egy napon az ördög meglátogatta, hogy elvigye a pokolba. A kovács bár iszákos volt, mégis furfangos, ezért felküldte az ördögöt az almafájára, hogy válasszon magának egy almát, mielőtt vele tartana. Mikor az ördög már a fán volt, Jack keresztet rajzolt a fa törzsére, hiszen köztudottan az ördög fél a kereszttől, így az ördög a fán rekedt. Hosszas ott kuporgás után végül alkut kötöttek, hogy a ördög többé nem zaklatja Jacket, ha távozhat a fáról. Történt aztán azonban, hogy Jack elhunyt, viszont iszákossága miatt nem mehetett a mennybe, és a pokol is zárt kapukkal fogadta, mert az ördög dühös volt rá, a csínytevése miatt, de hogy megszánja Jacket, egy izzó parazsat dobott neki, hogy ne bolyongjon a két világ között a sötétben. Jack egy kivájt takarmányrépába tette a parazsat és ezzel mászkált ezután. Közben a répa tökre cserélődött és a történet is számos variációban felelhető, de minden esetre a töklámpás a halloween-i kellékek egyik legfontosabbja.
http://erezdmagadjol.hu/2013/10/halloween-toklampas-legenda/
Aki azt hiszi, hogy ennek az igen zajos és ma már fölöttébb mókás ünnepnek a neve egy bécsi telefonközpontostól ered - téved. Október 31. éjszakájának felfordulásai és furcsaságai ennél sokkal mélyebben gyökereznek. Maga a név - Halloween - az angolban a katolikus hagyományt idézi. A Halloween ugyanis az All Hallows Eve (Mindenszentek estéje) eltorzult formája. Azt azonban nem szabad elfelednünk, hogy a kelta írek már Krisztus előtt az 5. században is megemlékeztek erről a napról, ugyanis a nyár náluk október 31-ikén ért véget. Ezt a napot Samhain-nak nevezték: ez volt a kelta újév. 
Most, hogy már Magyarországon is divatba jöttek a különféle Halloween-partik, -bulik és -bálok, nem baj, ha tudjuk, miről is szólnak az ilyenkor szokásos lökött jelmezek, a világító tökfejek, a tűzijáték és a ricsaj. A kelták úgy tartották, hogy ezen a napon a tér és idő szabályai érvényüket vesztik. Az egyik magyarázat szerint azok a lelkek, akik az elmúlt év során veszítették el testüket (értsd: meghaltak), ezen a napon visszatérnek, hogy új testet találjanak maguknak, s ebben új életet kezdjenek. Az élők viszont nem szeretnék, hogy szellemek költözzenek beléjük, ezért ezen az éjszakán mindent megtesznek a szellemek távoltartása érdekében. Így aztán otthonaikban kioltották a tüzet, hogy a szellemeknek ne legyen kedvük behatolni a hideg, sötét házakba, ők maguk pedig kísérteties ruhákat öltöttek magukra, és nagy zajjal parádéztak föl és alá, hogy ezzel elijesszék a testekre vadászó lelkeket. Egy másik magyarázat szerint a tüzeket azért oltották ki, hogy majd a közös tűzből - a druidák Usinachban égő tüzéből - újragyújtsák őket. Egy harmadik változat a nyilvános tűzrakást az emberáldozattal hozza kapcsolatba. E szerint ilyenkor vetették máglyára azokat, akiket - feltevésük szerint - már megszálltak a szellemek.
A Halloweennek van egy szélesebb kultúrkört érintő értelmezése is. Ez pedig a boszorkányhithez kapcsolódik. A boszorkánysághoz ugyanis hozzátartoznak a nagy beavató szertartások, a boszorkányszombatok intézménye. Ebből az eseményből évente négyet tartottak meg, minden évszakban egyet-egyet. Egyet Gyertyaszentelő idején, egyet májusban (ez volt a Walpurgis-éj), augusztusban tartották Lammas szertartását, végül pedig Halloweent. Szóval elég katyvaszos nap ez: keverednek benne kelta, germán pogány elemek, ott bujkál benne egy kis római komponens is (a rómaiak a keltáktól átvették ezt a napot, kétségtelen, hogy már emberáldozattól mentesen), és végül ott a katolikus hagyomány. Ehhez képest Magyarországra egyértelműen Amerikából, sőt, az amerikai tömegkultúrából került át. Ja, és hogyan került Amerikába? Az 1840-es években a kelta hagyományokat őrző ír bevándorlók vitték magukkal.
Halloween elképzelhetetlen az édességet kéregető gyerekek nélkül. Ezt viszont nem az írek hozták. Ez keresztény szokás, amely már a kilencedik században is létezett. A korai keresztények november 2-ikán házról-házra jártak "léleksüteményért". Ezért cserébe imádkoztak a nagylelkű adományozó családjában elhunytak lelkéért. Ehhez kapcsolódott még az a hiedelem is, hogy a halál után a lelkek a pokol tornácára kerülnek (limbus), s az imádság hozzásegíti őket, hogy a mennybe kerüljenek.
Ami a tököt illeti, az eredetileg tarlórépa volt. Nem a kelta mitológiából, még csak nem is a keresztény hagyományokból származik, hanem az ír folklórból, pontosabban egy népmeséből. Ennek hőse rászedte az ördögöt. Felcsalta egy fa tetejére, aztán keresztet vésett a fa kérgébe, így az ördög nem tudott lemászni. Végül az egyszeri ember - bizonyos Jack - alkut kötött az ördöggel. Megállapodtak, hogy az ördög innen kezdve békén hagyja az embert, aki cserében leengedi a fáról. Hiába tűnt jó üzletnek, miután Jack meghalt, nem bocsátották be a mennyországba. Érthető: alkut kötött az ördöggel. De a pokolba sem juthatott be, hiszen átverte az ördögöt. Ekkor kapott az ördögtől egy égő zsarátnokot, hogy ennek fénye vezesse a sötétségben. Jack pedig a zsarátnokot egy kivájt répába tette. Amerikában azonban az ír bevándorlók azt konstatálták, hogy ott van tök bőségesen, így Jack mesebeli lámpása répa helyett a kivájt tök lett.
És hogy teljes legyen ennek a multikulturális ünnepnek a képe, tegyük hozzá azt is, hogy manapság Amerikában sok templomban szerveznek Halloweenkor programokat a gyerekeknek, amelyeknek elengedhetetlen tartozéka a tökvájó verseny.


http://helowin.gportal.hu/

A leginkább elterjedt teóriák szerint Samhain Démon nem más, mint Halloween szelleme.
A legrégebbi feljegyzések az ír történetekben szerepelnek, amik a Mitológiai ciklus néven ismert csoporthoz tartoztak. Ezek a történetek Tuatha Dé Danann-ről szólnak, a korai ír Istenekről, varázslók és mágusok egy természetfeletti faja, akik leszálltak az égből. Ezeket "A Fény Lovasának" nevezik. Másik elképzelés szerint olyan tündérek, akik Írországban éltek a Kelták betelepülése előtt. 
A legenda szerint Samhain napján ezek az istenek az égből lejönnek, és három napig tartó sötétségbe borítják az országot. Birtokukban négy talizmán van, amelyek közül az egyik a "Tudás Köve". Az ősi tan szerint ez a talizmán volt a legfőbb irányító a négy közül.
Az ősi Kelta Írországban az évet két félre osztották, az egyik a fényes Samh, ami a nyári évszak, a másik a sötét fél, Gamh, ami a téli évszak.
Samh Május elején kezdődött, Beltain ünnepén, és Gamh November elején, Samhain ünnepén, aminek jelentése valószínűleg "nyár vége".
A Kelták tudása a nap-hold mozgásáról, neolitikus elődeiktől származott Európában. A bronz Coligny naptárat Lyon mellett találták, Franciaországban.
Samhain volt a függöny a világok között, és ez volt az ősök ünnepe, amikor tisztelettel megemlékeztek elhunyt szeretteikről, és mellőzték az életen és halálon való merengést, elmélkedést. Ezen a napon hatalmas máglyát égettek, amivel megjelölték az újévet, és felmelegítették az elhunytak lelkeit.
Samhain jelezte a kopár tél kezdetét, amit úgy hisznek, hogy Cailleach vagy Crone Istennő hatása alatt van. Öreg asszonyként ábrázolják, aki fekete ruhát visel. Talán innen származik az a hagyomány, hogy egy feketét viselő boszorkány bebarangolja az éjszakát Halloweenkor.
Napjainkban Halloween a gyermekek ünnepe, ami beépült a keresztény ünnepekbe Mindenszenteket megelőző napon. Az emberek egyre többet tanulnak a tradíciók eredetéről, összekapcsolva Halloweennel, és a vele járó trükkökkel nés mulatságokkal.